25 sierpnia, 2022
Audyt termowizyjny przy zakupie domu

Kupując dom, trzeba się upewnić, że nieruchomość jest bezpieczna, nadaje się do zamieszkania i spełnia wszystkie przepisy. Zalecanym krokiem przy zakupie domu jest inspekcja przeprowadzona przez inspektora domu. Istnieją jednak także inne sposoby sprawdzania problemów, takie jak audyt termowizyjny. Żyjemy w czasach, w których nowe technologie stają się coraz bardziej dostępne i przystępne cenowo. Termowizja jest wykorzystywana od dziesięcioleci w różnych branżach ze względu na możliwość nieinwazyjnego lokalizowania gorących punktów anomalii w materiałach lub urządzeniach. W nieruchomościach technologia ta może być wykorzystywana do identyfikacji potencjalnych problemów z utratą lub zyskiem ciepła w domu i pomóc w podjęciu świadomej decyzji przed jego zakupem.

Co to jest audyt termowizyjny?

Audyt termowizyjny jest rodzajem badania nieniszczącego stosowanego w celu określenia, czy w którymś z obszarów budynku mogą występować niepożądane straty lub zyski ciepła. Jest on również znany jako skanowanie w podczerwieni. Obrazowanie termiczne polega na wykonywaniu pomiarów termicznych powierzchni w celu określenia jej temperatury. Zazwyczaj wykonuje się je za pomocą kamery termowizyjnej, która jest urządzeniem obrazującym przeznaczonym do wykonywania pomiarów termicznych.

Ponieważ technologia termowizyjna jest nieinwazyjna, można ją stosować do skanowania powierzchni budynku bez uszkadzania jego konstrukcji. Oznacza to, że można ją wykorzystać do przeprowadzenia audytu termowizyjnego przy zakupie domu. Choć może się wydawać, że jest to zaawansowany technologicznie gadżet, termowizja jest w rzeczywistości starą metodą. Jedna z pierwszych kamer termowizyjnych powstała w latach 50. ubiegłego wieku.

Audyt termowizyjny przy zakupie domuDlaczego warto wykonać audyt termowizyjny przy zakupie domu?

Zanim złożysz ofertę kupna domu i wydasz na niego setki tysięcy złotych, powinieneś mieć pewność, że kupujesz konstrukcję wysokiej jakości, bez ukrytych wad. Termowizja może Ci w tym pomóc. Podczas tradycyjnej inspekcji domu można zbadać tylko widoczne części domu, co może spowodować przeoczenie krytycznych wad, jeśli są one ukryte za ścianami. Z kolei audyt termowizyjny może wykryć problematyczne obszary, nawet jeśli są ukryte za ścianami lub podłogami. Kolejną zaletą termowizji jest to, że można ją wykorzystać do kontroli wnętrza i zewnętrza domu. Oznacza to, że audyt termowizyjny powie Ci, czy występują problemy z dachem lub ścianami domu, a także z podłogą.

Jak działa audyt termowizyjny?

Inspektor najpierw przeprowadzi audyt energetyczny, aby ustalić, czy dom traci lub zyskuje zbyt dużo ciepła. Następnie przeprowadzi audyt termowizyjny i wygeneruje obrazy termiczne wnętrza i zewnętrza domu. Obrazy te pokażą problematyczne miejsca, w których występują straty lub zyski ciepła. Podczas audytu termowizyjnego inspektor obejdzie dom z kamerą termowizyjną. Kamera ta wyposażona jest w czujnik podczerwieni, który mierzy ilość energii cieplnej emitowanej przez każdą powierzchnię domu. Termowizja może wykryć wiele problemów, których nie można dostrzec gołym okiem. Termowizja może pomóc w znalezieniu nieszczelności i innych problemów, które mogą powodować nadmierną utratę ciepła lub nadmierne chłodzenie domu, takich jak pęknięte okna i zniszczone drzwi, przecieki dachowe, a nawet niezaizolowane rury.

Wnioski z audytu termowizyjnego

Audyt termowizyjny to nieniszczący, niezawodny i dokładny sposób na wykrycie potencjalnych problemów z domem, jego wnętrzem i otoczeniem zewnętrznym. Problemy te mogą obejmować przecieki dachowe, uszkodzenia wodne, nieizolowane rury, uszkodzone drzwi i okna, luźne lub popękane ściany i wiele innych. Audyt termowizyjny może również pomóc w znalezieniu potencjalnych źródeł strat lub zysków cieplnych w domu. Mogą to być niezaizolowane rury i źródła wody, popękane ściany, niewystarczająca izolacja poddasza i wiele innych problemów. Jeśli chcesz się upewnić, że dom, który zamierzasz kupić, jest bezpieczny, nadaje się do zamieszkania i spełnia wszystkie przepisy, zdecydowanie powinieneś wykonać audyt termowizyjny.

Audyt termowizyjny jest ważną częścią procesu zakupu, ponieważ może zidentyfikować problemy, które mogą być niewidoczne gołym okiem. Przecieki dachowe, uszkodzenia wodne, niezaizolowane rury, uszkodzone drzwi i okna, luźne lub popękane ściany, niewystarczająca izolacja poddasza – to wszystko problemy, które można zidentyfikować za pomocą termowizji. Jeśli chcesz się upewnić, że dom, który zamierzasz kupić, jest bezpieczny, nadaje się do zamieszkania i spełnia wszystkie przepisy, zdecydowanie powinieneś wykonać audyt termowizyjny.